حفاظت فردی

انواع لباس آتش نشانی

لباس آتش نشانی

کولار سبک، بادوام و انعطاف پذیر است و در بسیاری مکان ها از جمله در فضای داخلی خودروها، لباس های ورزشی ورزشکاران المپیک و وسایل نقلیه استفاده می شود. نومکس به عنوان عایقی برای آتش به عنوان لباس محافظی در انواع لباس ها از جمله ارتشی، لباس کارگران صنعتی و در کامیون های آتش نشانی استفاده می شود.

اجزای لباس آتش نشانی

لباس آتش نشانی علاوه بر لایه هایی که در بخش پیشین معرفی شدند، دارای اجزای مختلف دیگری نیز می باشد. هریک از این اجزاء باید از خواص برجسته ای برخوردار باشند تا مقاومت کافی در برابر شرایط ویژه را داشته باشند؛

  • سرآستین ها: سر آستین های لباس آتش نشانی باید به طور کشباف و از مواد مقاوم به حرارت ساخته شوند. سر آستین های لباس آتش نشانی با یک لایه پارچه از جنس الیاف آرامید پوشش داده می شود.
  • لایه محافظ رطوبتی: الیاف تشکیل دهنده لباس آتش نشانی دارای خواص ضد آب هستند. اما به منظور عایق بندی بیشتر این لباس ها، از لایه ضد رطوبت بر روی الیاف متا آرامید استفاده می شود. پوشش ضد آب و مقاوم به حرارت Pu در مچ شلوار و پیرهن و برای لباس های که بیشتر در معرض نفوذ رطوبت هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.
  • نوار شبرنگ: نوارهای شبرنگ فسفری و نقره  ای با زیرلایه کولار برای دیده شدن بهتر لباس آتش نشانی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ نقره ای در روز و رنگ فسفری نمای بهتری در شب ایجاد می کند. از این نوارها برای اغلب لباس ها به ویژه لباس های تیره رنگ آتش نشانی استفاده می شود.
  • زیپ: زیپ قابل استفاده در لباس آتش نشانی باید مقاومت بالایی به تغییر شکل و ذوب در دمای بالا داشته باشد. زیپ فلزی از جنس فولاد 316 با آبکاری برنج علاوه بر دوام بالا، قابلیت تحمل دمایی زیادی در شرایط دمایی مختلف دارد.
  • تنظیم کننده بند شلوار: برای تنظیم بند شلوار به جای استفاده از مواد فلزی، مواد پلی استری را جایگزین نموده اند. این ماده قابلیت ارتجاعی بالایی داشته و از دوام خوبی برخوردار است.
  •   نخ: دوخت لباس آتش نشانی نیاز به دقت بیشتر و استفاده از الیاف مقاوم تری خواهد داشت. برای دوخت این لباس از نخ Teijin Conex استفاده می شود. این نخ کاملا از الیاف متا آرمید تشکیل شده است که تا دمای 2500 درجه به خوبی خواص خود را حفظ می کند.

انواع لباس آتش نشانی

آتش نشانان با توجه به مهارت هایی که دارند، توانایی حضور در اماکن مختلف و نجات جان افراد را دارند. خطرات مختلفی نظیر برق گرفتگی، آتش سوزی و… وجود دارد که نوع لباس مورد استفاده آتش نشان در این شرایط متفاوت خواهد بود.

لباس اطفاء حریق

لباسی که عموما با نام لباس آتش نشانی شناخته می شود، لباس اطفاء حریق است. این لباس شامل شلوار و کاپشن است که هردو از سه لایه ( لایه های معرفی شده در بخش فوقانی) تشکیل شده اند. این لباس ها در رنگ های مختلفی تولید می شوند. افرادی که وارد محوطه خطر آتش سوزی می شوند، از لباس قرمز و نارنجی استفاده می کنند و نیروهای بخش پشتیبانی لباس مشکی و سورمه ای بر تن دارند.

لباس تماس با آتش

این لباس به آتش نشان اجازه می دهد که یک مرحله به سمت حریق پیشروی کند. لایه خارجی لباس از آلومینیوم و فایرتکس و فیبر گلاس نسوز تهیه شده است. پوشش آلومینیومی با انعکاس تا حد زیادی گرما را دفع می کند. علاوه بر لباس محافظ از دیگر تجهیزات نظیر دستکش ایمنی، کلاه خود ایمنی و پوتین نسوز در این شرایط استفاده می شود.

لباس عبور از منطقه حریق

آتش نشانانی که ناچار به عبور از آتش و در تماس مستقیم با شعله هستند، باید از لباس های مقاوم تری استفاده کنند. جنس لباس های مذکور از پوشش خارجی آلومینیومی و فایبرگلاس نسوز ساخته شده است. لایه بعدی از الیاف کولار با مقاومت بالای حرارتی تشکیل شده است. مجموعه لایه های این لباس به خوبی قادر به حفاظت از فرد در برابر شعله و حرارت آتش هستند. این لباس آتش نشانی به صورت سرهمی طراحی شده و همراه با کلاه خود، ماسک تنفسی و دستکش ساق بلند قابل استفاده هستند.

لباس محیط های رطوبت دار

در محیط های با رطوبت بالا همواره امکان برق گرفتگی و بروز حوادث پر خطر وجود دارد. افرادی که وارد این محیط می شوند، باید از لباس های سراسری عایق استفاده کنند. این لباس ها مناسب کار در محیطهای اسیدی و شیمیایی نیز می باشند. کلاه خود طراحی شده برای این لباس به طور کامل سر و گردن را می پوشاند و مانع از نفوذ مواد اسیدی خواهد شد. در محیط هایی که خطر استنشاق مواد شیمیایی وجود دارد، استفاده از ماسک های ایمنی هم الزامی خواهد بود.

 انواع تجهیزات اطفا حریق

در تمامی اجزای لباس آتش نشان ها از این بافت ها استفاده می شوند. از جمله شلوار، تی شرت، لباس های سراسری تا پا هم چنین جنس کفش و لباس ایمنی نیز از چرم ضد آتش بوده و با نخ کولار دوخته می‌شود. دستکش آتش نشانی از چرم نرم و یا از نومکس ساخته می شوند. کلاه ایمنی از جنس پلاستیک مقاوم دربرابر حرارت ساخته شده و از کولار یا نومکس برای محافظت گوش ها استفاده می شود.

از مهم ترین اجزا تجهیزات ایمنی اتش نشانی، می توان به دستکش ایمنی اشاره نمود. به دلیل چند لایه بودن دستکش ایمنی، دارای ضخامت بالایی هستند و هم چنین در برابر حریق، نفوذ آب و ساییدگی مقاومت بالایی دارند.

کولار باعث افزایش دوام، استحکام لباس و مقاومت در برابر خراش می شود. کولار پنج برابر قوی تر از فولاد است اما وزنی معادل آن دارد. نومکس آثار شگفتی دارد زیرا زمانی که داغ می شود کربونایز و ضخیم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

88 ÷ eleven =