اخبار ایمنی

HSE به چه معناست؟

HSE چیست؟

از نظر بهداشت و ایمنی در سراسر دنیا هر کسی حق دارد بعد از اتمام مدت زمان کار به راحتی و در سلامت کامل به خانه‌اش بازگردد. به همین دلیل است که مبحثی به نام HSE یا Health and safety Executive به منظور جلوگیری از مرگ و میر و آسیب های ناشی از بیماری های مربوط به محیط کار، در تمام دنیا مطرح شده است.

مفهوم HSE

مباحث ایمنی مطرح شده در HSE به کارکنان یک مجموعه راهکارهایی را نشان می‌دهد که بتوانند با رعایت کردن آن‌ها در نهایت سلامت به کار خود ادامه دهند. راهکارهایی که در HSE مطرح شده است، به مدت ۴۰ سال توانسته در بریتانیا آسیب‌های ناشی از کار طولانی مدت در محیط‌های کاری مثل کارخانه‌ها، ساختمان‌ها، فرودگاه‌ها، معادن، دریا، اسکله و بسیاری از محیط‌های دیگر را به حداقل برساند. به این ترتیب جان میلیون‌ها انسان نجات یافته است و بسیاری دیگر از رنج‌های طولانی مدت ناشی از بیماری و نقص عضو در امان مانده‌اند.

وظیفه HSE هدایت افراد به راهی ایمن است، اما روشن است که بدون رعایت قوانین توسط افراد تحقق نمی‌یابد. در این فرآیند هرکسی نقشی را بر عهده دارد؛ از کارگران، کارمندان و کارفرمایان گرفته تا اتحادیه‌ها، انجمن‌های تجاری، سازمان‌های مردمی و دانشگاهیان.

تاریخچه HSE

HSE نامی است که این روزها در کارگاه‌ها و محیط‌های کاری گوناگون به وفور به گوش می‌خورد و تقریبا کمتر کسی است که با مفهوم HSE آشنایی نداشته باشد. HSE به استانداردهایی گفته می‌شود که تمامی شرکت‌ها و محیط‌های کاری ملزم به رعایت آنها هستند. این استانداردهای ایمنی در سه بخش اصلی سلامت، امنیت و محیط تعریف می شود. سلامت کارکنان و امنیت آنها در تمامی محیط‌های کاری و همچنین حفاظت از محیط زیست در عین ایمن سازی آن مقوله‌های است که استانداردهای HSE به آنها می‌پردازد.

این استانداردها در طول تاریخ دچار تغییراتی شده‌اند و در نهادهای مختلف نیز بسته به فعالیت‌های زیر نظر متفاوت هستند. به همین منظور نهادهای مختلف این استانداردها را ار طریق مراجع مربوط و متخصص خود مورد بررسی قرار می‌دهند. این استانداردها بین المللی بوده و در تمامی جهان به یک شکل اجرا می شوند. تمامی کشورها ملزم به رعایت این استانداردها و ترجمه آن به زبان رسمی کشور خود هستند. رعایت این قوانین و استانداردها به حفظ امنیت و سلامتی کارکنان مشغول در هر بخش و همچنین محیط زیست کمک بسیار زیادی کرده و به پیشرفت هر چه بهتر کار در محیطی سالم کمک می‌کند. در این بخش از مقاله به تاریخچه پیدایش HSE و مسیری که در طول تاریخ به سمت حالت فعلی خود پیموده خواهیم پرداخت.

 

کاربرد مدرک HSE

اما سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که دلیل درخواست.این مجوز از کارکنان و پرسنل فعال در یک شرکت چیست؟ آیا واقعاً آن‌ها می‌توانند.با مدرک HSE نسبت به استانداردها و الزامات حوزه بهداشتی.و ایمنی آشنایی پیدا کنند؟ با توجه به کاربردهایی که برای این مدرک وجود دارد.می‌توان به بسیاری از این سؤالات پاسخ داد. کاربرد مدرک HSE به موارد زیر مربوط می‌شود:

  • این مدرک نشان می‌دهد که فرد تا چه اندازه با اصول ایمنی و بهداشت.شغلی و همچنین مسائل زیست محیطی کارکنان آشنایی دارد.
  •  دارنده این مدرک می‌تواند ادعا کند که با استانداردها و الزامات اولیه هر کسب و کار آشنایی دارد.
  •  دارنده این مدرک می‌تواند ادعا کند که با مخاطرات مواد شیمیایی.مختلف آشنایی دارد و تأثیر آنها بر سلامت انسان‌ها را درک می‌کند.
  •  دارنده این مدرک می‌تواند تعداد کارکنان لازم برای هر کدام از فرایندهای صنعتی و غیر صنعتی را محاسبه کند.
  •  دارنده این مدرک می‌تواند به عنوان سرپرست بخش ایمنی در شرکت‌های مختلف مشغول به کار شود.
  •  دارنده مدرک HSE می‌تواند ادعا کند که با روش‌های پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای آشنایی کامل دارد.
  •  دارنده مدرک ایمنی و بهداشت حرفه‌ای این شانس را دارد که در شرکت‌های داخلی و خارجی استخدام شود.
  •  مدرک HSE برای مدیران شرکتها یک معیار سنجش خوب از میزان توانایی و حرفه‌ای بودن فرد است.

 

مدرک HSE در چه شرکت‌هایی کاربرد دارد؟

همانطور که در بخش‌های قبلی به معرفی این مدرک پرداختیم و نشان دادیم.که در حوزه‌های بهداشت و ایمنی اهمیت دارد،.شرکت‌های درگیر با این مدرک تا حدودی قابل تشخیص هستند. در حال حاضر، اکثر شرکتهای صنعتی نیاز به کارکنانی دارند.که دارای مدرک HSE باشند و به قوانین و اصول حاکم بر آن آشنایی داشته باشند.

مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین شرکت‌های درگیر.در مفهوم HSE همان شرکت‌های نفتی و شرکت‌های پتروشیمی هستند. با توجه به وجود هیدروکربن‌ها و مواد آلاینده در ساختارهای نفتی،.مسئله ایمنی و بهداشت در این مشاغل اهمیت ویژه‌ای دارد.و باید کارکنان آن با اصول حاکم بر این موارد آشنایی داشته باشد.

البته حوزه‌های دیگری مانند صنایع مواد غذایی و.صنایع تولیدی نیز از کارکنان خود چنین مدرکی را می‌خواهند و.آن را به عنوان یکی از الزامات استخدامی خود معرفی می‌کنند. برخی از مشاغل خدماتی و دولتی مانند.آتش نشانی نیز به این مدرک نیاز دارند. با توجه به اینکه این افراد با موارد مختلفی در حوزه کاری خود مواجه می‌شوند،.مدرک ایمنی و بهداشت حرفه‌ای به آنها کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ eighty two = ninety